نتایج دومین مسابقه اینستاگرامی لست سکند
15 آبان 1395
کارگاه آموزش عکاسی پانوراما 360 درجه - تور مجازی
کارگاه تخصصی عکاسی 360 درجه
28 تیر 1396
نمایش همه
photo 2017 03 01 10 27 21 - اقدام غير اخلاقی انتشارات ققنوس

دزدی عکس مسجد نصیرالملک شیراز انتشارات ققنوس

اقدام غیر اخلاقی یک انتشارات مشهور

دزدی عکس مسجد نصیرالملک شیراز انتشارات ققنوس

امید جعفرنژاد، عکاس به استفاده بدون اجازه یکی از عکس‌هایش روی جلد یکی از کتاب های انتشارات ققنوس اعتراض کرده و در نوشته‌ای کوتاه این اقدام غیر اخلاقی را نقض حقوق معنوی و مالکیت اثرش اعلام کرده است:« چندی پیش متوجه شدم یکی از تصاویری که از مسجد نصیرالملک شیراز عکاسی کرده بودم، روی جلد کتابی قرار گرفته است، بی آنکه خودم خبر داشته باشم یا حتی تلفنی و شفاهی هم برای استفاده از این تصویر اجازه‌ای گرفته باشند. سالهاست که بحث حقوق معنوی صاحبان اثر چه نویسندگان، چه تصویرگران و عکاسان، بحث پر چالش محافل فرهنگی است. در این میان بیش از همه این ناشران بوده‌اند و هستند که درباره اهمیت این مساله و حقی که از پدید آورندگان اثر ضایع می‌شود، سخن‌ها گفته‌اند حالا وقتی که یکی از ناشران شهیر کشور که بیش از هزار عنوان کتاب در حوزه‌های گوناگون چون ادبیات، داستان، تاریخ، فلسفه و روان‌شناسی منتشر کرده، این عکس را بدون هیچ‌گونه اجازه‌ای روی جلد کتابی مربوط به میراث تاریخی و فرهنگی و ایران منتشر کرده است، چه باید گفت؟ آیا آنها که دم از اهمیت حقوق معنوی و کپی رایت می‌زنند در عمل به آن متعهدند؟ وقتی اهالی فرهنگ که خود می‌بایست پاسدار حقوق هنرمندان و صاحبان آثار فرهنگی باشند، اینچنین غیرمتعهدانه به اخلاق حرفه‌ای به خودشان اجازه می‌دهند حقوق معنوی دیگران را نادیده بگیرند چطور می‌توان انتظار داشت که احترام به حقوق مالکان اثر از هر نوع در جامعه نهادینه شده و به رسمیت شناخته شود؟
غم‌انگیز این است که پس از اعتراض به این انتشارات به جای اینکه از این اقدام غیر اخلاقی شرمنده باشند، پیشنهاد کردند مبلغ ناچیزی را برای خرید این عکس پرداخت کنند تا پیگرد حقوقی و قانونی انجام نشود! شگفتا که ما چقدر تنها و بی صداییم در احقاق حقوقمان.
طی سال‌های اخیر متأسفانه این بداخلاقی‌های فرهنگی بارها موجب آزردن جامعه هنری و عکاسی کشور شده و ناشران مشهور عنوان خود را در سایه برخی بداخلاقی‌ها تبلیغ می‌کنند. آنچه در این میان نادیده‌گرفته می‌شود، حقوق عکاسان و هنرمندانی است که صدایشان به جایی نمی‌رسد.»
امضا امید جعفرنژاد، عکاس

photo 2017 03 01 10 27 42 - اقدام غير اخلاقی انتشارات ققنوس