قزوین در زمان حکومت صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بوده‌ است و به همین دلیل اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری دارد.


حسینیه و خانه امینی ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در غرب رودخانه دزج ساخته شد. بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابان مولوی به جای آن احداث شد. حسینیه امینی‌ها از جمله نمونه‌ای کامل و زیبا از خانه‌هایقزوین است که امروزه به عنوان حسینیه تغییر کاربری داده شده و شاهد سرزندگی و حیات را در این خانه تاریخی هستیم.

 زیباترین قسمت خانه، از سه تالار که به موازات یکدیگر قرار گرفته و به وسیله ارسی‌های زیبایی (نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می‌شد) تشکیل شده است . تالار جنوبی با نه دهنه ارسی و شیشه‌های رنگی از شاهکارهای هنری است. سقف تالارها دارای نقاشی، آیینه کاری، رَف‌های (طاقچه) کاسه‌ای مزین، گچبری و گره بندی چوبی است. در زیر تالار سردابه، زیرزمین، شربت‌خانه و … قرار دارد.

تالار میانی بزرگ‌تر از دو تالار دیگر و به طول ۱۸ متر و عرض ۵ متر ساخته شده است. طول و عرض هر یک از دو تالار دیگر ده در پنج متر است.

در ادامه شما رو به دیدن عکسهای 360 درجه این خانه زیبا با معماری با شکوه ایرانی دعوت می کنم با این تور مجازی سفر مجازی کنید به شهر قزوین


Back room of The Aminiha hosseiniyeh


hosseiniyeh aminiha


حسینیه امینی ها ، عکس 360 از خانه امینی ها در قزوین


عمارت چهل ستون قزوین، معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی در شهر قزوین است. این بنا که تنها کوشک باقی‌مانده از مجموعه کاخ‌های سلطنتی دوران شاه تهماسب است، در مرکز شهر قزوین و در میدان آزادی (سبزه میدان ) قرار دارد و در دوره صفویه و زمانی که قزوین پایتخت بود به کلاه فرنگی مشهور بود.


Chehel Sotoun Palace ( Kolah Farangi Edifice ) Of Qazvin

سالن بالا دارای اروسی های زیباست که شیشه های رنگی آن از آلمان تهیه شده است و در حالت باستان شناسی چهار فصل را بیان می کند . سبز (بهار ) ـ قرمز(تابستان) ـ زرد (پاییز)ـ آبی (زمستان).

از خصوصیات این اورسی ها این است که از داخل،  بیرون مشخص است ولی از بیرون داخل دیده نمیشود . آیات و کلمات قرآنی نیز در این اورسی ها به چشم میخورد. از این بنا هم اکنون به عنوان موزه دائمی خوشنویسی قزوین استفاده می‌شود.


Kakh Chehel Sotoon Qazvin


کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده ی ایران

کاروانسرای سعد السلطنه با وسعتی برابر ۲۶ هزار متر مربع ، بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده در ایران است. قدمت ساخت  این بنا به اواخر دوران حکومت ناصر الدین شاه قاجار برمی گردد. این کاروانسرا، اسم های دیگری مثل سرای سعدیه و سرای سعادت هم دارد
در اواخر سلطنت ناصر الدین شاه قاجار، شخصی به نام محمد باقر خانه سعدالسلطنه اصفهانی که حاکم وقت قزوین بود، به دلیل ارتباطات تجاری ای که ایران با کشورهایی مثل ترکیه و روسیه داشت، دستور داد تا کاروانسرایی بسازند، که سعدالسلطنه نام گرفت.

در حال حاضر در این مجموعه چندین کافه، رستوران و فروشگاه‌های صنایع‌دستی قزوین و آموزشگاه‌های هنری تاسیس شده است.


عکس 360 از سرای سعد السلطنه بازار قزوین

مهم ترین قسمت کاروانسرا را بتوان چهار سوق آن دانست که بر بالای آن گنبد بزرگ کاشیکاری شده ای قرار دارد. البته سقف این گنبد نورگیری ندارد و چهار طرف آن را چهار نیم گنبد نورگیر دار فرا گفته است.

Sa’ad-ol-Saltaneh Saray ( qazvin bazaar )

Saraye Saad-al-Saltaneh

Caravanserai of Sa’d al-Saltaneh

Sa’d-ol-Saltaneh Caravanserai


حمام قجر

یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین که  به دستورشاه ساخته شده و نخست “حمام شاهی” نام داشته است، حمام قجر قزوین است .

مساحت حمام قجر در حدود ۱۰۴۵ متر مربع است و از دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه و سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است. درب اصلی حمام رو به جنوب باز می شود و با راه پله مارپیچی به سربینه منتهی می‌شود. سربینه بزرگ گرمابه که حوض زیبایی در وسط آن قرار دارد، شش شاه‌ نشین و طاق نما را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گرمخانه پیوند می‌دهد. سربینه مکانی برای تعویض لباس و آماده شدن مراجعین برای استحمام بوده است.

این حمام هم اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی در ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.


حمام قجر موزه مردم شناسی قزوین


کلیسای کانتور قزوین کوچیکترین کلیسای ایران

کلیسای کانتور معروف به « برج ناقوس » در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال ایران به دست روس‌ها در شهرستان قزوین ساخته شد.
در حیاط این کلیسا دو سنگ قبر قرار دارد. یکی از این سنگ قبرها متعلق به یک خلبان روس و دیگری مربوط به یک مهندس روس است که در ایران جان خود را از دست داده‌اند.
برج ناقوس کلیسا ارتفاعی حدود یازده متر دارد. کانتور به زبان روسی به معنای مقر یا مرکز است.


Cantor Church in Qazvin

 

تماس (ساعت9الی16) 0935.38.38.467