به اطراف بچرخید و درون تصویر زوم کنید!

ارزش های هنری عمارت عالی قاپو

شاردن در سفرنامه خود نوشته است، عالی قاپو بزرگترین کاخی است که ممکن است در یک پایتختی وجود داشته باشد، کاخ عالی قاپو دارای شش طبقه است و هر طبقه از این کاخ تزیینات مخصوص دارد و شاهکارهایی از گچبری و نقاشی دوره صفوی آنرا بی نظیر نموده است آثار هنرمند و نقاش معروف دوره شاه عباس اول به نام رضا عباسی و شاگردانش دیوارها و طاق های این کاخ را با هنرنمایی و ایجاد نقش و نگار آراسته اند .

تالار ساخته شده در مرحله دوم که در زمان شاه عباس اول ساخته شده و احتمالا محل مخصوص جلوس شاه بوده نمونه کامل این هنر نمائیها می باشد . طبقهٔ آخر عمارت یا مرحله سوم عملیات ساختمانی کلا دارای فضای متفاوت نسبت به بقیه فضاهای ساختمان است. دیواره های داخلی در طاقچه های فوقانی گچبری هایی بصورت تنگ بری ساخته شده ولی قسمت پایین تر با نقاشی تزیین شده است .

ایوان ستوندار

ستون های ایوان بزرگ از چوب درخت چنار است که بصورت هشت ضلعی تراش خورده است. سقف ایوان حالت دو پوش را دارد خرپاهای چوبی که بر روی ستون ها قرار گرفته امکان ایجاد این دو پوشش را بوجود آورده است و پوشش داخلی بصورت سقف کاذب با قاب بندی های تخته ای که تماما با هنر گره سازی ساخته شده است نماهای ساختمان عالی قاپو به سمت شمال و جنوب و غرب در قسمت بالای طاق نماهای پنجره ها که اصطلاحا لچکی گفته می شود، با آجرهای لعابدار به رنگ آبی لاجوردی و نقاشی های گل و بوته تزیین شده است. کلیه گشودگی ها بصورت پنجره های چوبی با طرح گره هندسی به سیمای خارجی کاخ نظم هندسی و ابهت ساخنتاری بخشیده است.

مرحله چهارم و پنجم ایوان بزرگ ستون دار پیش زده به داخل میدان برای ایجاد فضای بزرگ مشرف به میدان ساخته شده که در ابتدا فضای تحتانی با اطاق های طرفین راهرو ساخته می شود تا امکان ایجاد ایوان وسیع فراهم گردد و سپس سقف چوبی پوشش آن بر روی ستون های چوبی اجراء می گردد.

در وسط ایوان یک حوض آب که با ورق های مسی پوشیده شده است و برای آب رسانی به این حوض در جبهه شمالی عمارت مکعبی شکل برج کوچکی به ساختمان الحاق می گردد . که از طریق لوله مسی از این بنای الحاقی آب وارد حوض می شده است .

ژان شاردن در سفر نامه خود می نویسد که برای بالا کشیدن آب از پایین این برج به سطح فوقانی از دستگاه های دم و بازدم استفاده می کرده اند. همزمان با ایجاد ایوان ستوندار یک دستگاه راه پله دیگری در جبهه جنوبی و چسبیده به عمارت عالی قاپو ساخته می شود این راه پله دارای ابعاد نسبتا وسیعی است و صعود از آن به مراتب راحت تر از راه پله های مارپیچ مراحل قبلی است.

تور مجازی کاخ و عمارت عالی قاپو

به‌اشتراک بگذارید

11 Comments

  1. حمیده صیامی گفت:

    خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید