تور مجازی روستای آق اولر عمارت تابستانی سردار امجد

تور مجازی موزه خانه مقدم
5 بهمن 1396
تور مجازی ششمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا
10 بهمن 1396
نمایش همه

تور مجازی روستای آق اولر عمارت تابستانی سردار امجد

کاخ  ییلاقی ضرغام السلطنه (سردار امجد) در روستای باستانی و ییلاقی «آق اولر» در۳۵ کیلو متری غرب شهرستان تالش واقع شده. این روستا در ارتفاع ۱۱۰۰متری از سطح دریای آزاد  با  طبیعتی بکر و دست نخورده، دره های عمیق، مراتع وسیع و سر سبز، کو ه های بلند بر افراشته و چشمه های زلال و پر آب معدنی از جایگاه ممتازی برخوردار است.


The palace of Zargham Al-Saltanah (Sardar Amjad)

دیوار خانه های روستایی آق اولر اغلب به رنگ سفید است و پنجره های آن به رنگ آبی رنگ آمیزی شده و بام خانه ها گاه با سفال قرمز و گاه با تخته های حاصل از چوب های جنگلی که در اصطلاح محلی به آن ها ” لت “می گویند، پوشش داده شده است. گورستان های باستانی منطقه آق اولر که در سال های اخیر از دل خاک سر بر آورده اند، شناسنامه قوی و معتبری برای این منطقه محسوب می شوند. این گو رستانها متعلق به نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد می باشد و آثار مختلفی مانند ابزار آلات زندگی روز مره ، سلاح های جنگی، وسائل تزئین و زینت و… از آنها یافت شده است.


Agh Euler village

عمارت  تابستانی از سه قسمت تشکیل می‌شد که عبارتند از :  1. خان نشین که محل استقرار خان و خاندان و نزدیکانش بود. 2. قراول خانه که محل استقرار نظامیان بود. 3. اصطبل کاخ مزبور در دوران اوج نهضت مشروطیت به دست مشروطه طلبان به آتش کشیده شد و بازسازی آن توسط سازمان جهانگردی و میراث فرهنگی استان گیلان از مدتی پیش آغاز شده است. 
این عمارت هم اکنون در حال مر مت است و بعنوان پا یگاه سازمان میراث فر هنگی و گر دشگری منطقه در نظر گرفته شده است. 

موقعیت جغرافیایی و مسیرهای دسترسی: